close
Başarı Hikayeleri

3 Kez Nobel Barış Ödülü’ne Aday Gösterilen Müzisyen!

31

Bono, efsanevi rock grubu U2’tunun söz yazarı ve solisti.

O’nu sadece bu şekilde tanıyorsanız, hakkında çok şey bilmiyorsunuz demektir.

İlk olarak müzik kariyeri ile başlayalım, sürprizleri sona sakladık 🙂

10 Mayıs 1960 Dublin doğumlu sanatçının gerçek ismi Paul David Hewson. Annesini 14 yaşındayken kaybeden Bono’nun “I Will Follow”, “Mofo”, “Out of Control”, “Lemon” ve “Tomorrow” isimli şarkılarını annesi için yazdığı biliniyor. O dönemlerde arkadaşları ile “Lypton Village” adında bir grup kurdular. Hatta en yakın arkadaşlarından Guggi ile de o dönemde tanıştı.

Grup içerisinde herkese bir takma isim veriliyordu. Ünlü sanatçı için de önce “Steinhegvanhuysenolegbangbangbang” sonra”Huyseman” daha sonra “Houseman”, “Bon Murray”, ve “Bono Vox of O’Connell Street” isimlerini seçtiler. “Bono Vox”  Latince “İyi ses” anlamında gelen Bonavox kelimesinden türetilmiş bir isim olmakla beraber,  sanatçı bir süre sonra sadece “Bono” yu isim olarak kullanmaya başlamış. Hatta söylentilere göre, bu isim de eski kız arkadaşının fikriymiş.

Sanatçı, 25 Eylül 1976’da “The Edge” olarak tanınan David Evans, David’in kardeşi Dik ve Adam Clayton ile yeni bir grup kurar. Bono’nun The Rolling Stones ve Beach Boys şarkılarını cover’lama ısrarına rağmen, grup bu konuda başarılı olamaz ve kendi şarkılarını yazmaya başlar.

“Feedback” ismi ile kurulan grup, daha sonra “The Hype” ismini alır. Dik Evans’ın gruptan ayrılmasıyla tekrar isim değiştiren grup, artık U2 olarak bilinmektedir.

Bono o dönemlerde gitar çalıp, grubun şarkı sözlerini yazar. 1982 yılında verdiği bir röportajda – ki bu dönemin gitar çalmaya başlamasının ilk yılları olduğunu da belirtmek lazım – “The Edge ile gitar çalmaya başladığımızda, ben gitar çalamadığımı kabul ettim. Hala çalamıyorum. Böyle olunca ben de belki şarkı söyleyebilirim diye düşündüm. Şarkı söyleyebildiğimi gördüğüm gün de kendime “yapman gereken buymuş” dedim.” Diyor.

2006 yılında çocuklarının piyano hocasından ders almaya başlayan sanatçı, bu durumun kendisine şarkı sözü yazma konusunda büyük katkı sağladığını söylüyor.

Hemen hemen tüm U2 şarkılarının sözü Bono’ya ait.  Kariyerinde Frank Sinatra, Johnny Cash, Willie Nelson, Luciano Pavarotti, Sinéad O’Connor, Green Day, Tom Petty, Roy Orbison, Bob Dylan, Patti Smith, Tina Turner, B.B. King and Zucchero gibi dünyaca ünlü isimler ile düet yaptı.

Ray Charles, Quincy Jones, Kirk Franklin, Bruce Springsteen, Tony Bennett, Clannad, The Corrs, Wyclef Jean, Kylie Minogue, Carl Perkins, Jay-Z ve Rihanna gibi isimlerle de kayıtları bulunuyor.

Rolling Stone dergisinin hazırladığı “Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcısı” listesinde 32. sırada yer aldı.

Buraya kadar olan kısmı tahmin edilebiliyor. Bundan sonrası ise ilginç.

Afrika’da ekonomik sıkıntılar yaşayan birçok ülke için organizasyon düzenleyen Bono, 1986 yılında çıktığı turneden sonra Etiyopya’ya giderek, oradaki açlık, sağlık gibi insani sorunlara dikkat çekti.

Orada çektiği fotoğraflardan ‘String of Pearls’ isimli bir kitap yayımladı. Üçüncü dünya ülkelerine yardım etmek amacıyla birçok etkinliğe katılan, konserler veren Bono, Forbes’un ‘En Yardımsever Ünlüler’ listesinde yer alıyor.

bono
Yaptığı insani yardım çalışmaları nedeniyle 3 kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen yıldız, 2005 yılında Time dergisi tarafından “Yılın Adamı” seçildi. 2007 yılında da İngiltere hükümeti tarafından “şövalye” ilan edildi.

İnsan haklarından, felaket sonrası yardımlara, açlıktan AIDS’e, mültecilerden temiz suların korunmasına, hayvan haklarına kadar birçok konuda hizmet veren 31 derneğin en önemli bağışçılarından.

Bono’nun Forbes dergisinde ve Facebook’ta hisse sahibi olduğunu da belirtelim.

Hayatındaki ilginç noktalardan bir tanesi de 1980’lerin sonunda Manhattan’da bir ev satın alması. Evin eski sahibi de hepimizin tanıdığı bir isim; Steve Jobs.

Bono’nun başlattığı girişimlerden bir tanesi de “Product Red”. Afrika’daki AIDS ile mücadele için kurulan bu oluşumun partnerlerinden bazıları Nike, American Express , Apple Inc., The Coca-Cola Company, Starbucks, Converse, Electronic Arts, Head, Bugaboo, Penguin Classics (UK & International), Gap, Armani, Hallmark (US), SAP and Beats Electronics (Beats by Dr. Dre).

İnsan hakları konusunda yaptıkları ile örnek bir karakter Bono.

Sadece müzisyen yönüyle tanınmasına gönlümüz razı olmadı…

Tags : bonokusursuzcanobel barış ödülüu2