ana sayfa > Genel, Hayat > Adım adım…

Adım adım…

Pazar, 09 Eki 2011 yorum ekle yorumlara git

adım adımYolun yarısı diye ifade edilen noktaya yaklaşırken, tecrube adına ne devşirdim diye zaman zaman heybeme bakıyorum. İçindekilerin bazıları önümü aydınlatacak cinsten, bazılar ise yurtdışı dönüşü cepte kalmış bozuk para gibi; değerli ama o hali ile işime yaramıyor. Mesela, bir gencin lise çağında ne okuması gerektiğini hangi eserlerin önündeki hayatta kendisine yoldaş olabileceğini  biliyorum. Ama maalesef, ben liseli değilim. Belki bu bilgi değerli ama, benim işime yaramıyor. Bu da hayatın cilvesi herhalde…

Bazıları ise her daim işe yarayacak cinsten. Bir örnek;  Az miktarda da olsa sürekli yapılan işlerde başarı şansı neredeyse yüzde yüz… Yola kaplumbağa adımları ile çıksanız bile, mesafe kat ettiğinizden dolayı eninde sonunda ulaşmak istediğiniz yere varıyorsunuz. Genelde gençlikte tez canlılık ağır basıyor. Hemen olmayacak ile hiç olmayacak, bir tutuluyor. Oysa adımların uzunluğu ve büyüklüğü beraberinde tökezlemeleri de getiriyor. 20 sene, 20 yaşındaki bir genç için çok uzun bir zaman olabilir. Ama o yaşlardan itibaren kişinin hayatına yapacağı küçük katkılar, 40 yaşında büyük farklar oluşturuyor.

Ne diyelim, gençlikte sabır,  yaşlılıkta ataklık ve cesaret turfanda meyve gibi… Mevsimi olmadığı halde elinize geçerse, tadı yoktur ama, o vakit yemenin keyfi, herşeye değer.

Categories: Genel, Hayat Tags: , , ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok