close
Başarı Hikayeleri

Ufak bir iyilik sıradan bir adamı iş dünyasının zirvesine nasıl taşır? Android’in mimarı Andy Rubin’in hikayesi…

11

1963 New York doğumlu Andy Rubin, Utica College bilgisayar bölümünden mezun.

1986 – 1989 yılları arasında Carl Zeiss AG’de robotik mühendislik alanında çalışıyor. Apple ise Andy’nin bir sonraki durağı oluyor.

Apple’da edindiği 3 yıllık tecrübe Andy’nin hayatında önemli bir süreç, özellikle Android’i yaratırken.

Rubin’in Apple’da işe başlaması da ayrı bir hikaye aslında. Andy Rubin 1989 yılında Cayman Adaları’nda tatil yaparken, rastlantı eseri birisi ile tanışıyor; Bill Caswell. Sahilde uyurken bulduğu ve sonradan kız arkadaşı ile tartıştığı için sokakta kaldığını öğrendiği Caswell’e yardım ediyor ve ona kalacak bir yer sağlıyor.

O zaman Apple’da çalışan Bill Caswell de, iyiliğinin karşılığı olarak Rubin’in Apple’da işe girmesine yardımcı oluyor. Bu süreçte Steve Jobs’un şirketin başında olmadığını söyleyelim. Tahmin edebileceğiniz gibi ikilini arası ilerleyen süreçte pek de iyi olmuyor.

Rubin, 1999 yılında daha sonradan Microsoft tarafından satın alınan şirketi Danger Inc.’yi kurmadan önce birkaç yerde daha çalışıyor. Son olarak da 2003 yılında Android Inc.’yi kuruyor.

2005 yılına kadar CEO’luğunu yaptığı şirket, Google tarafından satın alınıyor.

2013 yılının Mart ayına kadar da şirketin Mobil ve Dijital İçerik Başkan Yardımcısı olarak görevine devam ediyor.

Android işletim sistemi ile çalışan ilk telefon HTC Dream Ekim 2008’de satışa sunulduğunu da belirtelim.

Hikayenin sonrası zaten hepinizin malumu…

Rubin  o gün sahilde karşılaştığı Apple çalışanı Bill Caswell’e yardım etmeseydi; bugün android olur muydu? Kim bilir…. Ama kesin olan bir şey var.  Hiç bir iyilik fırsatını ıskalamamalı insan belki de o fırsat, hayatını değiştirecek kapının altın anahtarını barındırıyordur. Riske girmeye değer mi? 🙂

 

Tags : AndroidAndy RubinAndy Rubin kimdir