ana sayfa > Yeni Dünya > Bilginin Paylaşımı Üzerine

Bilginin Paylaşımı Üzerine

Pazartesi, 18 Nis 2011 yorum ekle yorumlara git

Derler ki sevgi ve bilgi paylaşılarak çoğalırmış. Doğru söze ne denir? Sevgi tarafını gönül üstadlarına bırakıp, bilgi üzerine biraz kafa yoralım isterseniz.

Dumanı ve sonrasında güvercin ile haberleşmeyi saymazsak; 1792 yılında Claude Chappe isimli bir Fransız mucit kuleler arasında haberleşmeyi sağlayan; 49 değişik konuma ayarlanabilen, iki uzun kollu makineyi icat edene kadar; insanoğlu bilgiyi, yine ancak insan ile taşıyabiliyordu. Yazılan bir kitabı ya da önemli bir haberi, bir yerden başka bir yere ulaştırmak için, aracı olarak bir ulağa ve onu menziline ulaştıracak bir yola ihtiyacınız vardı.

Pek çok kişi Romanın büyük imparatorluk olmasını sağlayan temel aracın, iyi planlanmış ve İskoçya’dan Suriye’nin içlerine kadar uzanan yol ağı olduğunu söyler. Bu yollar vasıtası ile bir coğrafyadan diğerine, büyük bir ordu, önemli miktarda ticari mal ve bilgi taşınıyordu. Dünyanın, savaşa, mimariye, ticarete, sanata dair bilgisi bir pota içerisinde toplanıyor ve paylaşıldıkça çoğalan bilgi, devrin süper gücünü besliyordu. Nitekim Selçuklu ve sonrasında Osmanlıdaki  kervansarayları, yol sistemini  ve bilginin daha kolay paylaşılmasını sağlayan araçları inceleyen birinin ağzından, Romalıların meşhur sözü “Nam et ipsa scientia potestas est-Bilgi Güçtür.– ” kelimeleri dökülecektir.

Doğu Roma imparatorluğunun yıkılışı üzerinden  558 yıl, Claude Chappe’nin kuleler arası haberleşmeyi sağlayan çift kollu makinayı icadının üzerinden 219 yıl geçti. Bu gün bilgi, fiber optik kablolar ile ışık hızında iletiliyor. O zaman şu sorunun cevabını birlikte arayalım.  İnsan tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı ve kolay bir biçimde bilgiye erişiyorsa; bilgi güç ise ve interneti olan herkesin bilgiye dilediği kadar, erişme imkanı varsa; aynı zamanda paylaşım da ganiyse; o zaman herkes, on kaplan:) ve bir Roma İmparatorluğu gücüne mi sahip?  Yanıt net: Hayır. Peki nedir durum, Önümüzdeki döneminin gerçekleri nelerdir?

  1. Önemli olan bilgi sahibi olmak değil, rafine bilgiye, iyi analiz edilmiş dataya sahip olmaktır.
  2.  Bilgi bombardımanı haline gelen bilgi paylaşımı bireyin sağlıklı karar vermesini güçleştirerek, belki de tarihte ilk defa bireyin hayatını zorlaştırıcı etki de bulunmaktadır.
  3. Bilginin mutlak doğru olan hakikatle bağları, giderek zayıflamaktadır. Bilginin ne olduğu değil onun kaç kişi tarafından paylaşıldığı önem kazanmaktadır.
  4. Devlet yapıları bilgiyi kullanabildikleri oranda toplum üzerindeki siyasi otoritelerini devam ettirebileceklerdir. Bilgiyi yöneten, bireylerin kararlarını etkiler. Bireylerin karaları, toplumsal yönelimi oluşturur. Toplumsal yönelim bireyin geleceğini belirler. Geleceğe hükmetmek isteyen bilgiyi yönetmek zorundadır.

Yukarıdaki maddelerden üçüncüsü önemli ama o da artık, bir dahaki yazının konusu. Yazıyı bir de temenni ile bitirelim isterseniz.

Umulur ki gelecek, bilgi kadar sevginin de paylaşıldığı günler getirir.

Categories: Yeni Dünya Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok