close
bill-gates-hd-wallpapers-1080p

Dünya genelinde en fazla tanınan insanlardan birisi olabilir; William Henry “Bill” Gates III, nam-ı değer Bill Gates.

Microsoft’un kurucusunu hemen hemen hepimiz az çok tanıyoruz. Yaptığı devrimsel çalışmalarının yanı sıra En Zengin Kişiler listesinin birinci sırasında yer almış olmasıyla yeterince üne sahip.

E artık doğru düzgün tanışalım kendisiyle…

gatesallen28 Ekim 1955 Seattle doğumlu Bill Gates. Babası avukat, annesi ise öğretmen.  Kurucusu olduğu Microsoft’un baş yazılım mimarı olmasının yanı sıra yüzlerce teknoloji şirketinin yatırımcısı durumunda. Ayrıca kendisinin ve eşinin adını taşıyan Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın eş başkanlığını yürütüyor.

Tanıdığımız birçok teknoloji ve bilgisayar dehasına nazaran şanslı bir çocukluk geçirir Gates. Eğitim gördüğü Lakeside School’da bilişim dersleri alır. Bilgisayarlar ve yazılım onun için öyle büyük bir tutku haline gelir ki kısa süre sonra basit bir programlama dili üzerinde çalışmaya başlar.

Hatta bir gün bilgisayarda daha fazla vakit geçirebilmek adına okuldaki ders programında bazı küçült düzenlemeler yapar ve okul yöneticileri tarafından yakalanır. Daha sonra aralarında Microsoft’un kurucularından Paul Allen’ın da bulunduğu birkaç arkadaşı ile birlikte bilgisayar kullanamama cezası alırlar. Bu onu durdurmaz tabi ki. O yıl içinde kendi bilgisayar programını yazar.

gettyimages-5519158471970’li yılların başları, kişisel bilgisayarların yeni yeni duyulmaya başladığı yıllar. İki arkadaş evlerinin yakınındaki bir şirkette bilgisayarları para ödemeden kullanmak için yazılım hatalarını düzeltmeye başlar. Böylece yazılım konusunda kendilerini geliştirirler ve 1972 yılında Traf-O-Data isimli ilk şirketlerini kurarlar. Trafik kontrol sistemi üzerine yazılım üretirler ve kısa sürede 20.000 dolarlık satış yaparlar.

1973 yılında Amerika’daki üniversite giriş sınavı diyebileceğimiz SAT’ta 1600 puan üzerinden 1590 alarak Harvard Üniversitesi’nde eğitime başlar. Öğrencilik görevlerini pek yaptığı söylenemez, genellikle vaktini bilgisayar başında geçirir.

1975 yılında MITS isimli şirket Altair 8800 isimi bir bilgisayar üretir. Bu cihaz kullanılabilir bir yazılıma sahip değildir ama. Gates kısa süre sonra şirket yetkilileri ile iletişime geçer ve bir yazılım dili üzerinde çalıştıklarını söyler. İşin aslı Gates ve Allen üzerine çalışabilecekleri bir Altair cihaza sahip değildir, sadece yetkililerin dikkatini çekmek istemişlerdir. MITS şirketinin başkanı ikili ile görüşmeyi kabul eder.  New Mexico’daki Albuquerque şehrinde faaliyet gösteren şirketle görüşmeye giderler ve anlaşırlar. Bill Gates ve Paul Allen, ortaklıklarını Microsoft ismiyle resmiyete dökerler ve ilk ofislerini de Albuquerque’de tutarlar. Gates 1975 yılının Kasım ayında MITS’de çalışmak üzere Harvard’daki eğitimine ara verir, bir daha da geri dönmez.

mtmyndcznjqyotgxmziynziyGeliştirdikleri yazılım dili BASIC sayesinde, kısa süre içinde General Electrics gibi firmalar ile çalışmaya başlar. 1977 yılında cihazlarını BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple, Tandy ve Commodore gibi kişisel bilgisayar üreticisi firmalar ile lisans anlaşmaları imzalar. Ayrıca FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi yazılım dilleri de geliştirir ve uluslar arası piyasada büyük bir üstünlük sağlar. 1979 yılında 13 kişilik ekibi ile 3 milyon dolarlık satış gerçekleştirir.

1980 yılında IBM, üreteceği kişisel bilgisayar için Gates’e teklif götürür. Gates, onları işletim sistemi üzerine çalışan başka bir firma olan Digital Research’e yönlendirir. IBM ile firma arasında anlaşma sağlanamaz ve IBM yetkilisi tekrar Bill Gates ile iletişime geçer. Birkaç hafta sonra Gates, Seattle Computer Products (SCP) isimli şirketin benzer bir bilgisayar için ürettiği 86-DOS sistemini kullanmayı önerir.  SCP’tan DOS işletim sistemini 50.000 $’a satın alır ve şirkette bu yazılım üzerine çalışan Tim Paterson’u kadrosuna dahil eder.

İşletim sistemini IBM’in ihtiyaçları doğrultusunda geliştirirler ve MS-DOS adını verirler. MS-DOS’un haklarını saklı tutan Gates, işletim sistemini diğer bilgisayar üreticilerine de satar. O sene gerçekleştirilen 120 milyon kopya ile satış rekoru kırarlar. 1980’li yılların ortasında 1000’in üzerinde çalışanı olan şirket Avrupa’da ofisler açar.

Gates işletim sisteminin yanı sıra uygulama yazılımları üzerinde de çalışmalarını sürdürür. 1982 yılında Multiplan isimli çizelge hesap yazılımını, 1983 yılında ilk kez mouse kullanan Word adlı metin işleme uygulamasını piyasaya sürer.

bill-gates-desk-pictureMicrosoft’un yazılım alanındaki gelişiminde en önemli rolü şüphesiz Apple’ın kendilerine verdiği sipariş sağlar. Macintosh isimli bir bilgisayar üretmeye hazırlanan Steve Jobs önderliğindeki Apple, Microsoft’tan çeşitli uygulamalar ister. Word, Excel gibi uygulamaların geliştirilmesi bu süreçte gerçekleşir.

Bill Gates 1985 yılında MS-DOS işletim sisteminin gelişmiş versiyonu diyebileceğimiz Windows için çalışmalara başlar. 1987 yılında Windows’u piyasaya sürer. 1993 yılında 36 milyar dolarlık cirosu ve 140 milyon doların üzerindeki piyasa değeriyle artık tartışmasız piyasanın lideri olur.

Özel hayatına gelecek olursak; 1994 yılında Melinda French ile Hawaii’de evlenir. Jennifer Katharine (1996), Rory John (1999) ve Phoebe Adele (2002) isimlerinde 3 çocuğu var.

2000 yılında kendisi ve eşinin adını taşıyan Bill ve Melinda Gates Vakfı’nı kurar. Aynı yıl içinde 20 bin çocuğun 20 yıllık eğitim masraflarını karşılamak için 1 milyar dolarlık yardım yapar. 2002 yılında 50 eyaletteki 11 bin kütüphaneye 47 bin bilgisayar bağışlar.

young-bill-gates2010 yılında yeni aşıların geliştirilmesi ve yoksul ülkelere gönderilmesi adına 10 yıl içinde 10 milyar yardımda bulunacaklarını açıklar. Bunun yanı sıra 2013 yılında 5 yıl içerisinde çocuk felcine çare bulunması için 5.5 milyar dolar daha yardımda bulunacağını da duyurur.

1024px-vinci_-_hammer_2aLeonardo da Vinci’yi en büyük ilham kaynağı olarak belirten Gates, da Vinci’nin hidrolik, suyun hareketi, jeoloji ve astronomi üzerine bazı çalışmalarının yer aldığı hatta Galata Köprüsü’ne ait taslakların da bulunduğu defteri Codex Leicester’ı 30,8 milyon dolara satın alır.

Dünyanın en zeki insanlarından birisi Bill Gates. Ayrıca uzun süredir “Dünyanın En Zengin İnsanları” listesinin de bir numarası.

Çalışma ahlakına sahip olmasının yanı sıra, disiplinli hatta en önemlisi dünyada yaşanan sıkıntıları ve insanları önemseyen birisi Bill Gates. Örnek alınabilecek kusursuz bir profil…