ana sayfa > Genel, Hayat, Yeni Dünya > Bir kırıntının değeri nedir ki?

Bir kırıntının değeri nedir ki?

Rahmetli annenemin yer sofrasındaki hali gelir, bazen gözümün önüne, yemek bittikten sonra sofra peşkirindeki ekmek kırıntılarını büyük bir özenle teker teker toplaması ve yemesi, Her bir ekmek kırıntısına verdiği değer ve özen canlanır hayalimde. Çocuk aklımla bir gün sormuştum:” Anneanne neden kırıntıları yiyorsun, doymadın mı?”  Anneannem gülümsedi. “Bereketin hangisinde olduğu bilinmez evladım, belki sofranın bereketi o peşkire düşen kırıntılardan birindedir, hiç birini ziyan etmemek gerekir.” Bir kırıntı ve anneannemin bir kırıntıya verdiği olağanüstü değer. Garip; bir kırıntının değeri nedir ki ?

Kevin Carter (1960-1994), Güney Afrika doğumlu fotoğrafcı, kariyerinin büyük kısmını, ırkçı Güney Afrika rejimin halka yaptığı zulmü fotoğraflayarak geçirdi. Bang bang kulübü denilen ve vahşetin paparazziliğini yapmakla suçlanan fotoğrafçılık cemiyetinin üyesi idi. Bağlı bulunduğu ajans ’90 lı yılların başında, oradaki açlığı fotoğraflaması için kendisini Sudan’a gönderdi. Yandaki fotoğrafı ’94 yılında çekti. Fotoğraftaki kız çocuğu birkaç kilometre ilerdeki, BM Gıda yardım merkezine varmak istiyor, hemen ardındaki akbaba ise onu yemek için ölmesini bekliyordu. Carter, kız çocuğunu yardım merkezine götürmek yerine orada bıraktı ve çocuğun durumuna kayıtsız kaldı.  Sonuçta o bir fotoğrafçı idi ve sadece işini yapıyordu!!! Akbabanın fotoğraf çekilirken kaçtığını söyledi ama kızın sonunun ne olduğunu kimse bilmiyor.

Carter çektiği bu fotoğrafla Plutzer ödülünü kazandı. Hayal edemeyeceği bir üne kavuştu. Parlak şaşalı bir hayatın içinde buldu, kendini. Ancak ödülü aldıktan birkaç ay sonra “Hayatın ızdırabı yaşama zevkime galip geldi.” yazan bir not bırakarak intihar etti.

Aşağıdaki satırlar  Salim Kadıbeşegilin, İtibar Yönetimi kitabından ” Yeryüzünde 1 milyar insan günde bir doları bile bulmayan bir para ile geçinmek zorunda. 2.7 milyar kişi ise bunlardan biraz daha şanslı. Bunların, günlük geliri düzeyi 2 dolar! Her yıl 11 milyon çocuk yaşama veda ediyor. Bunların büyük bir çoğunluğu 5 yaşın altında ve 6 milyonu önlenebilir hastalıklardan ölüyor. Birleşmiş milletlerin raporuna göre dünyamızda her gün 800 milyon kişi yatağına aç giriyor ve bunların 300 milyonu çocuk! “

  Kevin Carter’ın ne kadar vicdansız bir adam olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Bir çocuğun ölümüne göz yuman ve kayıtsız kalan bir insana, başka ne denir? Dolu midemle!!! olayın şahsen beni, üzdüğünü söyleyebilirim. Eminim sizde etkilenmişsinizdir. Bu arada ufak bir haber vereyim. Tam şu anda açlıktan ölmek üzere olan yaklaşık 40 milyon çocuğun arkasında akbabalar bekliyor.

Biliyorum, herkesin kendine göre derdi var. Haklısınız, hayat zor. Geçim derdi ağır. Hepimizin bazı sıkıntıları var. Ancak baştaki soruyu tekrar sorup, konuyu vicdanlarınıza havale ederek, bitirmek istiyorum.

Bir kırıntının değeri nedir ki? 

  1. Cuma, 08 Tem 2011 zamanında 15:16 | #1

    Bir kırıntının gerçekten çok önemi var. Çünkü o, Allah’ın (c.c.) bize bir lütfudur. Ha bir ekmeğe değer vermemişsiniz, ha bir kırıntısına. Günümüzde ekmeklerin bütün bütün çöpe gittiğini düşünürsek; bazılarına göre bir kırıntının ne önemi olabilir ki? Türkiyede bir kıtlık yok Allah’ a şükür, lakin bereket de yok. Çünkü zengini de fakiri de yokluktan şikayet etmektedir.

  1. şimdilik geri bağlantı yok