ana sayfa > Hayat, İnternet, Yeni Dünya > Dijital Obazite’den Kurtulmanın Yolları

Dijital Obazite’den Kurtulmanın Yolları

Salı, 14 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git

Modern dünyanın, dijital uyaran bağımlılığı diye bir hastalığa sahip olduğunu düşünüyorum. Bu hastalığın temel belirtisi, elektronik bir uyaran olmaksızın yaşayamama halidir. Bir çeşit dijital obazite durumu. Sosyal ağların hayatımıza girmesi ve mobil cihazlarla entegrasyonu da üzerine tuz biber oldu. Uyarı mesajları, hatırlatmalar, güncellemeler, bizi ilgilendirse de ilgilendirmese de sürekli takip edebileceğimiz bir şeye sahibiz artık.

Oysa insanın üretken ve verimli olabilmesi için, çok bilgi alma bir tarafa aldığı bu bilgiyi analiz edecek ve kendisi için anlamlı sentezler oluşturacak zamana da ihtayacı var. Peki modern çağın bu takip deliliğinden kurtulmak için ne yapmak gerekiyor? Bu uyarı bombardımanı içerinde insan nasıl, stabil bir ruh haline sahip olabilir?

1. Filtereler oluşturun.

İnternet üzerinde size fonksiyonel faydası olan, bilgi akışını sağlayacak bir stratejiniz olsun. Bu başlı başına bir yazının konusu ancak sosyal medya kullanan herkes az çok kendi filtresini oluşturabilir. Twitter’da takip ettiklerinizi sizin için anlamlı olacak şekilde düzenlemek bile bir filtre oluşturmaktır.

2. Rahat olun.

Siz takip etmediğiniz için aksayacak şeyler sadece sizin sorumluluğunuz altında olanlardır. Proaktif olamayacağınız konularda sürekli malumat toplamaya çalışmanızın, size bir faydası yoktur. Yeni iphone şöyle mi olacak, böyle mi olacak? Kafa yormayın. Merak etmeyin çıktığında mutlaka haberiniz olur. 🙂

3. Son Dakikaları takip etmeyin.

Siz, son dakika ne olduğunu anlayıncaya kadar, yeni bir dakika gelecek. Bu yüzden hayatı takip etme biriminiz; dakika değil saat, hatta gün olsun.

Bu arada ben denedim. Bir hafta arkadan gelince de çok birşey kaçırmıyorsunuz. 🙂

4.Gücünüzün sınırlarlarının olduğunu kabul edin.

Sosunsuzluk hissinin insana veriliş amacı, sonsuz güzeliği talep etmesidir. Oysa bu isteğe sahip olan insanın gücünün yettiği yer sınırlıdır. Mevcut potansiyelinizi size faydalı olacak olanlara odaklayın. Aksi halde küçük isteklerinize dahi ulaşmanız hayal olabilir.

Herşey bir tarafa 50 sene önce dijital dünya yoktu ama dünyada yaşam vardi. 🙂

Categories: Hayat, İnternet, Yeni Dünya Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok