close
23

Derler ki, gardırobunuzda, Prada varsa ondan daha şık bir şey yoktur!

Haklılar mı?

İkonik moda devi Prada dünyanın en büyük ve en ünlü markalarından biridir.

Deri giyim üzerine çalışan Mario Prada ve kardeşi Martino tarafından İtalya’nın Milano şehrinde kuruluyor. Şirketin kuruluş adı Fratelli Prada (Prada Kardeşler).

İlk başlarda deri ürünler üzerine çalışan şirketin en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi, İngiltere’den ithal ettikleri çantalar ve valizler.

Miuccia Prada

Peki en büyük geliri çanta ithalatı olan bir şirket, kendi çantalarını, kıyafetlerini, parfümlerini, hatta saatlerini üreten bir dünya devini haline nasıl geldi?

Prada’nın tarihindeki ilk önemli hareketlilik Mario’nun kızı Luisa’nın şirkete katılmasıyla oluyor.

Luisa’nın yenilikçi zekası ve bu yöndeki hamleleri ile şirket,  kısa süre içerisinde kendi ürettikleri kol çantaları ile adından söz ettirmeye başlıyor.

1970 yılında Luisa’nın kızı Miuccia’nın aile şirketine katılması, ardından Patrizio Bertelli ile birlikteliği ve Bertelli’nin 1977 yılında şirkete katılması da ikinci yükselme dönemine giriliyor.

Bertelli’nin yönlendirmeleri ile şirket, 1977 – 1985 yılları arasında kuruluşundan bu yana en iyi dönemini geçiriyor.

80’li yılların başında Miuccia ve Bertelli, toptan çanta satışlarını dünya genelindeki lüks mağazalara ve butiklere yönlendiriyor.

1983 yılında Floransa, Paris, Madrid ve New York’ta mağaza açan marka, 1984 yılında ilk kez ayakkabı koleksiyonunu satışa sunuyor. 1989 yılında da ilk giyim koleksiyonunu tanıtıyor.

90’lı yıllarda dünyanın en bilinen markalarından biri haline geliyor ve üst segment diyebileceğimiz kesim tarafından bir sembol olarak görülmeye başlıyor.

1998 yılında şirketin geliri 31.7 milyar dolara yükseliyor.

Yine dünyaca ünlü bir marka olan Miu Miu da aslında Prada’nın alt markalarından diyebiliriz. Miucccia’nın takma adından esinlenerek oluşturulan marka, 1992 yılında moda dünyasına giriyor. Daha çok genç nesil ve ünlüler için üretim yapan bu marka da şu anda dünyanın en çok bilinen markalarından birisi durumunda.

Prada-1060x7072000’li yılların başında şirketin rakamlarında belirli bir düşüş gözlemleniyor. Bu süreçte şirket, Amerika, Japonya ve Avrupa’da cilt bakım ürünlerini satışa sunuyor ve elde ettiği kar ile bu süreci de kazasız atlatabiliyor.

2015 yılında cirosunu 35,5 milyar Euro olarak açıklayan Prada, Türk deri üreticisi DESA’nın da  en büyük müşterisi durumunda.

Ürünleri ile farkını her defasında hissettiren dünya devinin başarısının en büyük sırrı, karşılaştığı her sorunda, her sıkıntılı döneminde aldığı cesur kararlar…

Bu bazen, ithal ettiği ürünleri durdurup kendi ürünlerini piyasaya sunması olarak karşımıza çıkarken, bazen hiç bilmediği giyim sektörüne giriş yapması, hatta cilt bakım ürünleri üretmesi olmuş…

Hayatımızın dönüm noktası, almaya cesaret edip edemediğimiz karar anları aslında…