close
Kusursuz Yazılar

Güneşi Karşılamak / Erken Kalkmanın 7 Etkili Yolu

5

Giderek artan sinir bozucu bir ses, çekip alıyor seni uykunun efsunlu kollarından. 06:00’ya kurduğun saatin sesi bu…Bir karar verdin. Artık daha erken kalkacaksın ve bu ilk günün. Gözlerin kapalı. Uyku ile uyanıklık arasında gidip geliyorsun. Ayakların yataktan yere uzanıyor. Lovaboya doğru bir kaç adım. Yüzümü yıkasam ayılacağım diye içinden geçirirken; soğuk su, sıcak yatağa geri dönme isteğini biraz daha tetikliyor.
Bugün olamayacak, en iyisi yarın diyorsun ve uykunun yumuşak kucağına geri dönüyorsun.
Yukarıdaki hikaye eminim pek çoğunuza yabancı gelmeyecektir. İşin doğrusu ben de yabancısı değilim. :)) Bugüne kadar başarılı insanların güne diğerlerinden en az bir saat erken başladıkları ile ilgili onlarca yazı okudum. Pek çok defa ben de güne erken başlayan biri olmayı denedim. Başlangıçta zordu, ama sonunda oldu; güzel de oldu. Buyrun, sihirli kuralları sizinle de paylaşayım.
1.Kararlı Ol!
Ne olursa olsun başaracağa inanman lazım. En zor olanı ilk üç gün. Bünye sürekli olarak geç yatıp geç kalkmaya alışık olduğundan dolayı vücud saatinin tekrar düzenlenmesi gerekiyor. İlk üç gün büyük ihtimal geç yatacaksın, buna rağmen erken kalk. 3 gün boyunca sarhoş gibi gezmen gerekse de; vaz geçme! Sabret. Her şey düzene girecek.
2. Yatmadan Ertesi Günü Planla!
Kalktığında ne yapacağını biliyorsan, her şey çok daha kolay olacaktır. Düşünme! (Zaten uykulu uykulu bu konuda pek de başarılı olamazsın:) ) Sadece planını uygula! Bu arada yatmadan ertesi günü planlamak, ertesi dün için en az 45 dk. kazandırır. Verimliliğin artar.
3. Dijitale Hayır :))
Yatmadan en az bir saat önce tüm elektronik ekranları etrafından uzaklaştır. Ya da sen onlardan uzaklaş. Erken kalkmak ancak iyi uyumak ile mümkün…
4.Temiz Hava
Kalkar kalkmaz önce pencereyi aç. Temiz havayı içine çek. Bol oksijen ciğerlerine dolsun. Sabah havasının diriltici etkisi var.
5. Soğuk Su
Suyun kaldırma gücünü kullan! Özellikle soğuk su ile yüzünü yıka ve sinüslerine çekebildiğin kadar soğuk su çek. Beyine giden sinirlerde şok etkisi yapıyor.
6. Işık
Özellikle kışın hava geç aydınlandığı için beyinde ışık ile aktive olan enzimler geç salgılanıyor. Kalkar kalkmaz ışıkları aç. Bulunduğun ortamın bol ışıklı olmasını sağla.
7. Kahve
Kafein sihirli kelime… Uyandırır, enerji verir.

Bir haftanın sonunda daha verimli ve pozitif bir hayata sahip olacağı garanti ederim. Bu arada güne erken başlamaya karar verdim ama bana destek olacak birileri lazım diyenler… Twitter’da bir liste oluşturdum; “Günü Yakalayanlar” isimli… Sabah 7’den önce uyandıysan, bana bir günaydın mesajı at! Seni de listeye ekleyeyim. Bu arada listeye sen de abone olabilirsiniz. En azından senin gibi birilerinin daha sıcak yataklarını terkettiğini bilirsen, belki her şey daha kolay olur.

Ne demişler; erken kalkan yol alır.

Tags : Erken KalkmaErken Uyanmanın YollarıKişisel GelişimPüf NoktasıVerimli YaşamVerimlilik