close
Başarı Hikayeleri

Gündüzlerinin ve Gecelerinin Celladı İle Geçen Bir Ömür

frida-kahlo2

6 Temmuz 1907’de Meksika’nın güneyindeki Coyoacan şehrinde dünyaya gelen Frida Kahlo, doğum tarihini Meksika devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 olarak ifade eder.

Yaşamı boyunca hastalıklarla mücadele eden ressam, 21. yüzyılın en çok bilinen isimlerinden birisidir.

6 yaşında geçirdiği çocuk felci sonucunda bir bacağı engelli kalmıştır. Eğitim hayatını ise o dönemin en iyi okullarından birisi olan Ulusal Hazırlık Okulu’nda geçirmiş ve bu süreçte, sanat, edebiyat ve felsefe gibi alanlara yönelmiştir.

Meksika’nın önemli düşünürlerinden Alejandro Gomez Arias, Jose Gomez Robleda, Alfonso Villa gibi isimlerle de bu okulda aynı sıraları paylaşmıştır.

frida_kahlonun_hayati_ve_calismalari417 Eylül 1925’te meydana gelen kaza hayatını büyük anlamda değiştirmiştir. Okuldan eve dönerken bindiği otobüs tramvay ile çarpışmış, kazada çok fazla insan hayatını kaybetmiş, Frida ise çok ciddi şekilde yaralanmıştır. Trenin demir çubuklarından birisi sol kalçasından girip, leğen kemiğinden çıkmıştır. Kazadan sonra 32 kez ameliyat geçirmiş ve hayatını korseler ile devam etmek durumunda kalmıştır. 1954’te ise çocuk felci nedeniyle sakat kalan sağ bacağı kangren yüzünden kesilmiştir.

Kadife Elbiseli Otoportre

Bu kaza, daha önce belirttiğimiz gibi hayatını değiştirir. Bir aylık hastane yaşamının ardından eve çıkan Frida, yataktan çıkamadığı için sıkılmaya başlar ve ailesinin teşvikiyle resim yapmaya yönelir. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak otoportreler yapmaya başlar. İlk tablosu  “Kadife Elbiseli Otoportre”‘dir (1926)

1927 yılı sonlarında doğru yürümeye başlayan Frida, bu dönemde sanat ve siyaset dünyasından yeni çevreler edinir. Kübalı önder Julio Antonio Mella ve fotoğraf sanatçısı Tina Modotti ile tanışır, yakın arkadaş olur. Davetlere katılmaya başlar ve 1929 yılında Meksika Komünist Partisi’ne üye olur.

Bu süreçte de resim yapmaya devam eden Frida, arkadaşı Tina Modotti aracılığıyla, Meksikalı Michalangelo olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile tanışır. İki ressam, 21 Ağustos 1929’da evlenirler.

Evlendikleri yıl Rivera’nın Komünist Parti’den atılmasıyla, Frida da parti üyeliğinden ayrılır. 1930 yılında eşi ile birlikte Amerika’ya gider. Rivera’nın aldığı duvar resmi siparişlerinin 1933 yılında bitmesiyle ülkelerine dönerler.

Frida ve Diego Rivera

Frida, evliliklerinin ikinci yılında evlilik fotoğraflarından esinlendiği “Frida ve Diego Rivera” (1931) adlı tablosunu yapar. San Fransisco Kadın Ressamlar Topluluğu sergisinde yer alan bu eser, Frida’nın sergide yer alan ilk tablosu olur.

Sağlık sorunları nedeniyle bir çocuğunu aldıran ve art arda iki düşük yapan Frida’nın Rivera ile evliliği de oldukça fırtınalı olur. Sadakatsizlik nedeniyle 1939 yılında boşanan çift, bir yıl sonra tekrar evlenir ve Frida’nın kaza sürecinde yaşadığı “Mavi Ev”e taşınır.

1938 yılında New York’ta açtığı sergi ile büyük ses getiren Frida, Rivera ile boşanmasının ardından Paris’te de bir sergi açar. Paris’te olduğu süreçte, Pablo Picasso ve Marcel Duchamp gibi isimlerle tanışıp, arkadaş olur.

Created using eddy's pixelmaxx
Thw Two Fridas

Sevdiği ve sevmediği yönlerini resmettiği, ayrıca en ünlü eserlerinden olan İki Frida’yı (The Two Fridas) burada geliştirir.

1943’de La Esmeralda isimli sanat okulunda öğretim üyeliğine başlar. Sağlık sorunlarına rağmen 10 yıl boyunca ders vermeyi sürdürür. Durumu ağırlaştığında okula gitmekte zorlanan Frida, öğrencilerine evinde ders vermeye devam eder. Hatta öğrencilerine de “Los Fridos” (Frida öğrencileri) denir.

1948 yılında Meksika Komünist Partisi’ne tekrar üye olur.

1950 yılında omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırılır ve 9 ay boyunca hastanede kalır. 1953 yılında Mexico City’de kişisel sergisini açar. Doktoru, yatağından çıkmasını yasakladığı için serginin açılışına karyolasında taşınarak katılır. 3 ay sonra ise kangren nedeniyle sağ bacağı kesilir.

13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle hayatını kaybeder. Son yaptığı eseri, Yaşasın Yaşam isimli bir natürmort olur. Cenazesi ertesi gün yakılır, külleri ise hala Mavi Ev’de mufridahafaza edilir. Mavi Ev, Rivera tarafından 1955 yılında devlete bağışlanır.

Frida Kahlo, yaşamı boyunca 143 tablo yapmıştır. Bunların 55 tanesi otoportredir. Yaşamının büyük bir bölümünü yatakta geçiren Frida, “gündüzlerinin ve gecelerinin celladı” olarak tanımladığı yatağının üstündeki aynaya bakarak, otoportre çizimlerine yönelmiştir.
Resimlerindeki ustalık, dönemin en önemli ressamlarından Pablo Picasso’ya bile “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz” dedirtmiştir.

Eserlerinde Meksika kültürünü ve devrimci kimliğini yansıtan Frida, 21. yüzyılın en önemli isimlerinden birisi haline gelmiştir.

Onunkisi oldukça zorlu bir yaşam olmuştur evet ama o, hiç bir zaman yılmamış, inandıkları ve hayalleri uğruna sürekli mücadele etmiştir.

12-frida-kahlo-09-w750-h560-2x

Tags : başarı hikayelerifridafrida kahlofrida kahlo kimdirKusursuzkusursuzca