ana sayfa > İnternet Girişimciliği, Yeni Dünya > İdeal Sosyal Ağın Peşinde

İdeal Sosyal Ağın Peşinde

Pazar, 03 Tem 2011 yorum ekle yorumlara git

Bilim felsefecileri, insanoğlunun medeniyet gelişiminin alet yapmayı öğrenmesi ile başladığını söylerler. Kolun uzantısı olan çekiç, elin uzantısı olan pense, parmağın uzantısı olan kanca geliştikçe insanlığın medeniyet yürüyüşü de hızlanmıştır. Bu çerçevede ideal alet, insanın bir parçası olmaya en yakın ve az kuvvetle, en fazla etkiye sahip olan olarak tanımlanabilir. İnternet tabanlı sosyal ağlar, bilim ve teknolojinin insanoğlunun hizmetine sunduğu ideal olma yolunda mesafe alması gereken, iyi birer alettir. Peki ideal bir sosyal ağ nasıl olmalıdır?

1. Kullanıcının elini, gözünü ya da vücudunun her hangi bir organını kullanıyormuşcasına, rahat bir şekilde yön verebildiği biçimde tasarlanmalıdır. Üyeleri sosyal ağı kullanırken arkadaş ya da aile ortamında sohbet ediyormuş gibi,  hiç bir uğraşıya gerek kalmaksızın kendilerini ifade edebilmelidirler.En düşük zeka seviyesindeki üyenin bile rahat kullanabileceği bir şekilde tasarlanmalıdr. Bu olay düşük seviyedeki üyeye kolaylık olarak gözükürken, yüksek seviyedeki kullanıcıya rahatlık olarak etki edecektir. Üst seviyedeki kullanıcı hiç bir direnç olamaksızın sistemi kullandığından dolayı keyif alacaktır.

2. Sosyal ağ kullanıcısına, evinin duvarlarının sağladığı kadar güvenli bir ortam oluşturabilmelidir. Kişi iletişim kurmasını sağlayan vucut organlarının hakimiyetine ne kadar sahipse, paylaşım konusunda kullandığı sosyal ağın paylaşım sınırlarına o kadar sahip olmalıdır. İstemediği hiç bir bilgi, hiç kimse ile paylaşılmamalı, her istediğini istediği herkes ile paylaşabilmelidir.

3. Sanal dünyada yer alan sosyal ağ, gerçek dünyaya alternatif değil onu destekler, onun işini kolaylaştırır şekilde çalışmalıdır. “Fayda”,  burada vazgeçilmez unsurdur. Sosyal ağ kişinin gerçek hayatını daha kötü hale getirmenin yerine onu imar eden bir yapıya sahip olmalıdır. Burada önemli olan kullanıcının sanal ortamda gerçek dünyayla bağlantılarının kopmamasını sağlamaktır.

Mevcut sosyal ağlar incelendiğinde daha alınacak çok yolun olduğu görülmektedir.

  1. Cumartesi, 02 Tem 2011 zamanında 14:09 | #1

    dün gece ani bir kararla daldigim twiitter da bogulmak üzereyim..zeka seviyemden bugüne kadar hic süphe duymamistim oysa .acaba.insana kendini aptal gibi hissettirerek bi cesit tatmin mi yasiyorlar diye düsünmeye baslamistim ki yazinizi gördüm.ve anladim ki ne gercek ne de sanal dünya da sInIfsIz toplum yok..oldu olacak twitter e giris yaparken bi seviye tespit sInavI yapsinlar da en azindan ben ve varsa 🙁 benim gibiler de haddimizi bilelim ..

  1. şimdilik geri bağlantı yok