close

Dünya’da basketbolun kalbinin attığı yerdir NBA. Her maç heyecanla beklenir.

Bir de öyle oyuncular vardır ki, tüm dünyada milyonlarca insan sahaya çıksın da izleyelim diye bekler. Kısaca “Efsane” derler onlara. Sportif başarılarının yanı sıra, heyecanları, arzuları, göze hoş gelen hareketleri ile ekrana kilitlerler insanları.

Basketbol oynayan gençlerin duvarlarını süsler posterleri…

İşte o isimlerden birisi, geçtiğimiz günlerde basketbolu bıraktı;  Kobe Bryant.

Herhalde Michael Jordan’ın vedasından sonraki en büyük hüzün oldu basketbolseverler için.

Black Mamba lakaplı Kobe Bryant’ın yakından tanıyalım şimdi.

23 Ağustos 1978’de Pensilvanya, Philadelphia’da doğuyor. Babası NBA takımı Philadelphia 76ers’ın eski oyuncularından Joe Bryant.

Kobe’nin 3 yaşında basketbol oynamaya başlamasıyla, bu tutkunun genlerde olduğunu düşünmemiz de doğal açıkçası. Ancak Kobe, o zamanlar bile babasının eski takımını desteklemenin aksine, kariyerinin başından sonuna kadar formasını giydiği Los Angeles Lakers taraftarı. Baba Bryant’ın 1984 yılında İtalya’da bir takıma transfer olmasıyla, İtalya’da yaşamaya başlayan Kobe, akıcı şekilde İtalyanca ve İspanyolca konuşabiliyor.

331a25c900000578-0-in_1996_he_made_nba_history_as_the_first_ever_guard_to_be_drafte-m-23_1460557767926

İtalya’daki yaşamları süresinde futbola ilgisi artan Kobe’nin sıkı bir A.C. Milan taraftarı olduğunu biliyoruz. Hatta bir röportajında ‘İtalya’da kalsaydım, futbola devam edip profesyonel olurdum’ ifadesi var. Byrant ailesi 1991 yılında tekrar Philadelphia’ya geri dönüyor.

Lower Merion Lisesi’ndeki ilk yılında 31.1 sayı, 10.4 ribaund ortalaması yakalayan Kobe, Pensilvanya’da “Yılın Oyuncusu” seçiliyor. Takımının 53 yıl aradan sonra Eyalet Şampiyonu olmasında liderlik yapıyor.

17 yaşındayken girdiği SAT sınavından 1080 almasına rağmen, iyi bir koleje gitmek yerine profesyonel olmaya karar veriyor ve NBA Draft’larına giriyor.

Kısaca not düşmemiz gerekirse, NBA Draft’ları belirli kriterleri yerine getiren oyuncuların, kura ile belirlenen sıra doğrultusunda NBA takımları tarafından seçilmesi olarak tanımlanabilir.

Tarihin en iyi Draft’larından birisi olarak gösterilen 1996 Draft’ında 13. Sırada Charlotte Hornets tarafından seçiliyor Kobe. Daha sonra LA Lakers’a takas oluyor. Artık çocukluğundan bu yana desteklediği takımın formasını giyecek olan Kobe, 18 yaşında 2 ay 11 günlükken,  NBA’de forma giyen “en genç oyuncu” unvanının sahibi oluyor. Bu unvan daha sonra Jermaine O’Neal tarafından daha da aşağılara çekiliyor.

NBA’de ilk sezonu olan oyunculara “Çaylak” denilir. NBA’in en büyük organizasyonlarından birisi olan All Star’da Çaylak’lar da kendi aralarında maç yapar. İşte Kobe o maçta 31 sayı atarak, gelecekte yapacaklarının sinyalini veriyor adeta. Hatta o sene düzenlenen Smaç Yarışması’nın da şampiyonu oluyor.

1999 yılında hem NBA’de Yılın Takımı’nda, hem Yılın Savunma Takımı’nda hem de NBA All Star takımında kendisine yer buluyor.

20 yıllık NBA kariyerinde 5 kez şampiyonluk kazanan Black Mamba, 2008 ve 2012 yıllarında düzenlenen Olimpiyatlar’da Amerika Birleşik Devletleri takımı ile Altın Madalya’nın sahibi oluyor.

kobe-bryant-a-1024
23 yaşındayken 3 NBA şampiyonluğu bulunan Bryant, bu başarıya ulaşan en genç oyuncu olurken, 2009-2010 NBA Finalleri’nin En Değerli Oyuncusu seçiliyor.

Birçok kurum ve kişi tarafından 2001-2010’u kapsayan 10 yıllık süreçte “En İyi Oyuncu” olarak gösteriliyor.

2002, 2007, 2009 ve 2011 yıllarında NBA All Star’ın MVP’si seçiliyor.

NBA’de 30.000 sayı barajını geçen en genç oyuncu olurken, son maçında attığı 60 sayı ile de bu alanda da adını tarihte yazdırıyor.

Türkiye’de oynana 2010  Dünya Basketbol Şampiyonası’nda maalesef kadroda yoktu kendisi. Biz de O’nu canlı izleme şansına sahip olamadık.

Çalışkanlığı, azmi ve üstün yetenekleri ile tüm dünyada basketbol severlere ilham kaynağı olacak bir efsane geçti NBA’den. İyi ki vardın Kobe… Bu güzel spora kattıkların ve bize bıraktığın unutulmaz hatıralar için teşekkürler.

 

 

 

Tags : black mambakobekobe bryantkobe bryant kariyerkobe emeklilikkobe kariyerKusursuz