close
13-bagan-42-28849981-crop-1680×1050

“Her sabah yeniden doğarız. Önemli olan BUGÜN ne yaptığımızdır.” – Buda

Günün ilk ışıkları yeryüzüyle buluşuyor. Şehrin üzerinde bir sis tabakası. Karanlık gibi yavaş yavaş o da terk ediyor sizi… Ve karşınızda ki ovada her biri şaheser diyebileceğiniz tapınaklar beliriyor…

Bagan’dan bahsediyoruz. Myanmar’daki antik kentten.

Masalsı bir sahne canlandı değil mi gözünüzde?

Giden herkes de öyle diyor zaten.

bagan-myanmar-hot-air-balloons-sunrise-canon-eos-5d-mark-iii-ef70-200mm-is-usm-philippe-cap
Öncelikle Myanmar’dan bahsedelim. Burma ya da Birmanya olarak da bilinen ülke Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland’ın arasında kalıyor.

Ülkede gelişmiş bir Buda uygarlığı olduğundan, bu uygarlıktan izleri hemen hemen her şehirde görüyorsunuz.

Bagan da bu etkileri sürekli gördüğünüz bir şehir. Myanmar’ın kurulmasının temellerinin atıldığı Pagan Krallığı’nın başkentliğini yapmış. Krallığın en etkili dönemleri olan 11 ve 13. yüzyıllar arasında şehirde 10 binden fazla Budist tapınağı yapıldığı biliniyor. Bunların 4400 tanesi Bagan sınırları içerisinde.

Bagan Arkeoloji Bölgesi,  birçok kişi tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kamboçya’daki Angkor Vat kadar esrarengiz ve büyüleyici bulunuyor.

the-pagodas-of-bagan
Myanmar’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Myanmar’a direkt uçuş yok. Bangkok, Tayland, Kuala Lumpur, Kamboçya ya da Vietnam’dan aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

Vize zorunluluğu var mı?

Türk vatandaşlarından vize isteniyor ancak Türkiye’de büyükelçilik bulunmadığı için vizeyi Bangkok ya da Vientiane (Laos)’tan alabilirsiniz. Grup gezilerinde ise vize, acentalar aracılığıyla halledilebiliyor.

Bagan şehrine nasıl gitmeliyim?

Şehre ulaşımın oldukça kolay. Nyaung U Havalimanı’ndan Bagan’a yaklaşık 20 dakikada varabiliyorsunuz. Havayolunun yanı sıra trenle, otobüsle ve gemi ile de şehre ulaşabiliyorsunuz.

Ne zaman gidilmeli?

Nisan ayı itibari ile kuru sıcaklar başlıyor, Ekim ayından itibaren ise yağmur sezonu açılıyor. Kasım ve Mart arası en uygun dönem seyahat için.

Ne yemeli?

Avrupa, Çin, Hint ve daha birçok ülke ve bölgenin mutfaklarını bulabileceğiniz ülkede, çayın hem içilir hem de yenilebilir bir şey olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle Burma usulü Çay Yaprağı Salatası’nı tatmadan gelmeyin. Burma çayını içmenizi söylememize gerek yok herhalde J

maxresdefault

Yapmadan Gelmeyin’ler

  • Bagan’da o muhteşem gün doğumunu izleyin,
  • Hatta o masalsı manzarayı balondan izleyin,
  • Tapınağın duvarlarına sıkışmış, tutsaklığı sembolize eden devasa Buda heykelinin yer aldığı Manuha Tapınağı’nı ziyaret edin.