close
29

Tüm zamanların en önemli spor insanlarından bir tanesi; nam-ı değer “The Greatest” Cassius Marcellus Clay Jr. Ya da bildiğimiz adıyla Muhammed Ali.

Bugün aramızdan ayrıldı.

74 yıllık ömrüne sportif anlamda çok fazla başarı sığdırdı evet ama O’nu bir efsane yapan, bu kadar sevilmesini sağlayan ring dışındaki davranışlarıydı.

muhammed-ali-cocukluk

Amerika’da o dönem var olan ırkçı yaklaşımlara karşı mücadelesiyle takdir toplayan Clay, İslamiyet’i seçmesinin ardından 1964 yılında Dünya Ağırsiklet Şampiyonu olduktan sonra ismini Muhamme
d Ali olarak değiştirdi.

17 Ocak 1942 Louisville doğumlu efsanenin boksla yollarının kesişmesi de oldukça ilginç.

12 yaşındaki Muhammed Ali,  şov izlemek için gittikleri Columbia Auditorium’un çıkışında bisikletinin çalındığını öğrenince çok sinirleniyor. Boks antrenörlüğü de yapan polis memuru Joe Martin’e olayı bildiren Ali, bisikleti çalan kişiyi dövmek istediğini söylüyor. Bu küçük çocukta, muhtemelen kendinden büyük birisi ile kavga etmekten bahsederken bile hamlığına rağmen kendine duyduğu özgüveni fark eden Martin, Muhammed Ali’ye kendi salonunda antrenman yapmayı teklif ediyor.

Sabahın erken saatlerinde kalkıp koşuya çıkan, haftada 6 gün antrenman yapan bu 12 yaşındaki çocuğun disiplini ve adanmışlığı herkes tarafından fark ediliyor.

İlerleyen dönemde antrenör Chuck Bodak ile çalışmaya başlayan Ali, 18 yaşındayken 2 Altın Eldiven ödülü, Amateur Athletic Union National, 1960 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalyanın sahibiydi.

pj-bt395_liston_p_20140224200415Diğer amatör boksörlere nazaran tekniği ile fark yaratan Ali, örneğin kendisini korumak için ellerini hiç yüzüne götürmezdi. Refleksleri o kadar hızlıydı ki, bir ataktan kurtulup hemen kendisi atağa geçebiliyordu.

29 Ekim 1960’da profesyonel olan Ali, 1967 yılında arka arkaya 29 maçını da kazandı. 25 Şubat 1964’te Dünya Ağırsiklet Şampiyonu olduğunda, bu unvana sahip en genç sporcu oldu. İsmini de bu şampiyonluğun ardından değiştirdi.

1967 yılında Amerikan ordusuna katılıp, Vietnam Savaşı’na katılmayı reddetti; “Louisville’de insanlar hala pis zenci diye çağırılıp köpek muamelesi görüyorken ve en basit haklarından bile mahrumken benden üzerime bir üniforma geçirip 10000 mil ötedeki bir ülkede bomba atıp kurşun sıkmamı nasıl beklerler? Hayır, 10000 mil öteye gidip beyaz köle efendilerinin beyaz olmayan başka bir millet üzerine baskı kurmalarına, onları öldürmelerine, evlerini yakmalarına yardımcı olmayacağım. Gün böyle kötü işlerin sona ermesinin günüdür. Böyle bir tavır içinde bulunmanın bana milyonlarca dolara mal olacağını söylediler. Ama daha önce de söyledim ve yine söylüyorum. Benim halkımın gerçek düşmanı burada, Amerika’da. Kendi özgürlüğü, kendi adaleti ve eşitlik için savaşan o insanları köleleştirme de kullanılan bir maşa olmayacağım. Dinimi, halkımı ve kendimi küçük düşüremem. Eğer bu savaşın benim 22 milyonluk halkıma özgürlük ve eşitlik getireceğini düşünseydim kendim gidip orduya katılırdım. Kendi inandığım değerler için direniyorum. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Beni hapse atacaklarmış, ne olmuş sanki? Zaten 400 yıldır hapisteyiz.”

Ancak bu açıklama ona 5 yıl hapis cezası ve 10 bin dolara mal oldu. Lisansı ve pasaportu elinden alınan Ali, bu süreçte maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesine bakmak için bu dönemde üniversitelerde yaptığı konuşmalardan para kazandı. 1970 yılında temyiz davasını kazandı ve boksa geri döndü.

1971’de “Asrın Maçı”nda Joe Frazier ile karşılaştı ve profesyonel kariyerindeki ilk mağlubiyetini aldı.

Yaklaşık 3 buçuk senenin ardından ringlere dönen Ali’nin bu maç için hazır olmadığı söyleniyordu. Bu maçın ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton’a sayı farklı ile mağlup olan Ali’nin kariyerinin bittiği sesleri yükselmeye başladı. Ancak ilerleyen süreçte unvan için kendisine rakip olabilecek tüm boksörleri yendi. Ken Norton da dahil.

1973’te Frazier ile unvan maçında karşılaşma şansına çok yaklaştı. Ancak Frazier’ın daha öncesinde George Foreman’i yenmesi gerekiyordu. Bir sürpriz oldu ve Frazier ikinci raundda nakavt oldu. Unvan maçına Foreman ile çıkacak olan Ali, daha öncesinde Frazier ile bir maç ayarladı, Frazier’ı nakavt etti. Ardından unvan maçında Foreman’ı da nakavt ederek, henüz hiçbir şeyin bitmediğini tüm dünyaya gösterdi.

1978’de L. Spinks’e yenilen Ali, aynı yıl içinde rakibini yenerek hem rövanşı aldı hem de 3. Kez Dünya Şampiyonu unvanını kazandı.

Şampiyonluğunun ardından boksu bıraktığını açıklayan Muhammed Ali, Parkinson hastalığına yakalandı. Bu hastalığını saklayarak büyük paralar karşılığında iki maç daha yaptı. Larry Holmes ve Trevor Berbick ile karşılaştığı bu iki maçta da yenildi. Profesyonel hayatında sadece 5 mağlubiyet gören Muhammed Ali’nin kariyerinde 37’si nakavt, 56 galibiyeti bulunuyor.

Sports Illustrated, BBC ve birçok spor otoritesi tarafından 20. Yüzyılın Sporcusu olarak gösteriliyor. O’nun deyimiyle “En iyilerin en iyisi”.

Boks kariyeri çok büyük başarılar ile dolu evet ama daha önce söylediğimiz gibi, O’nu asıl efsane yapan ring dışında yaptıkları.

1960 Roma Olimpiyatları’ndan döndükten sonra, bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri’ne attı. 1996 yılında Atlanta’da gerçekleşen olimpiyatlarda bu madalyanın yenisi kendisine verildi. Irkçı yaklaşımlara karşı mücadelesini ömrü boyunca devam ettirdi.

Vietnam Savaşı’ndaki tutumu ile tüm dünyada da takdir kazanan The Greatest, İslamiyet’i seçmesinin ardından insan hakları savunucus Malcolm X ile birlikte üniversitelerde İslamiyet’i anlattı.

muhammadali-cropped_1rz283rmkx4yb18os8hj0f3zi3

2001 yılında gerçekleşen 11 Eylül saldırılarının ardından Sıfır Noktası’na giden Ali şöyle bir açıklama yapmıştır;

Beni asıl inciten, ‘İslam’ adının bulaştırılması ve ‘Müslüman’ [adının] bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. Katilin dini İslam olamaz. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.

“Tüm zamanların en iyisiyim” sözü ile kendi kariyerini kendisi tanımlayan Muhammed Ali’nin yaşamını anlatan bir film yapıldı. 2001 yılında vizyona giren bu filmde, efsane boksör Will Smith canlandırdı.

Azmi, adanmışlığı ve uğrunda savaştığı şeyler için yaptığı fedakarlıklar ile sadece o dönem Amerika’da yaşayan siyahiler için değil, tüm dünyadaki insanlar için bir örnek, umut ışığı oldu O.

Rahmetle anıyoruz…

Tags : aliboxinggreatestmuhammed alithe greatest