close
Kusursuz Yazılar

Ne için Yola Çıktığını Hatırla!

14

Zaman zaman dostlarımdan sorular alıyorum. Aynı yöne baktığım, hayatın iyisini kötüsünü elimden geldiğince paylaşmaya çalıştığım dostlarımdan…

Geçtiğimiz günlerde facebook üzerinden futbol ile ilgilenen bir dostumdan gelen soruyu aynen paylaşıyorum.

Merhabalar;

Size bir soru sormak istiyorum.  Benim de diğer insanlarda olduğu gibi büyük hedeflerim var.  Ama artık eskisi gibi işime odaklanamıyorum ama çok çalışıyorum. Bazen diyorum ki kendime; “ zaten öleceğim”  sonra hevesim kaçıyor. Ne işim var benim bu dünyada diyorum.  Eskisi gibi daha özgüvenli olabilmem için önerileriniz var mıdır? Daha çok kitap mı okumam gerek?  Psikoloğa gitmek istemiyorum.  Bir abi olarak tavsiyeleriniz var mıdır?

Soruyu okumaya başlayınca ataleti ya da mutsuzluğu yenmek ile ilgili birçok genel geçer kaide geldi aklıma. Hangisini yazsam diye düşünüyordum ta ki son cümleye kadar. “ Bir abi olarak tavsiyeleriniz var mı?” Abi hitabı işe başka bir boyut katmıştı. Artık mesele dostluktan öte kardeşlik hukukuna dayanmıştı.  O zaman tanımak lazımdı kardeşimi; kimdir, ne iş yapar, derdi ne olabilir… İşe facebook profilini incelemek ile başladım. Futbol ile ilgileniyordu. Paylaştıklarına bakılırsa genç azimli bir oyucuydu.  Kamplardan, deplasmanlardan fotoğraflar, takım arkadaşları ile yapılan paylaşımlar, yeğen ya da kardeşleri ile fotoğraflar geriye, geriye,  daha geriye…  Ve evet 3 yıl önce yazdığı bir yazı… Buyurun bakın ne diyor?

Futbol oynuyorum; evet on bir kişinin su içtiği şişeden su içiyorum. Leş gibi terliyorum. Bilmem kaç kişinin duş aldığı yerlerde duş alıyorum. Yağmurda karda kışta idman yapıyorum evet sakatlanıyorum;  pislik içinde yüzüyorum yeri geliyor. Şimdi siz bunlara “IYY” diyorsunuz ya;  Hani siz hiç çabanızın karşılığını aldınız mı? Kaybettiğinizde rahatça ağlayabilecek omuz buldunuz mu? Düştüğünüzde elbet size el uzatacak birinin olduğunu bilerek yaşadınız mı? Mutluluktan ağladınız mı hiç? Heyecandan uyuyamadığınız geceler oldu mu? Zor durumda kaldığınızda annenizden babanızdan önce sizin yanınızda olacak arkadaşlarınız oldu mu? Arkadaşınız için başarsın diye veya sakatlandıysa çabucak sağlığına kavuşsun diye dua ederek uyudunuz mu? Zor şartlarda beraber çalıştığınız ve bundan mutluluk duyduğunuz oldu mu?  Kardeşinizden öte insanlar oldu mu hayatınız da? Bana bir şey olmaz güveniyle yürüdünüz mü yolda? Siz ağlarken sizi güldürmek için her türlü şebeklik yapan yanınızda olan insanlar oldu mu?

Tam 3 yıl önce paylaşmış bu yazıyı… Aynen gönderdim kardeşime, sorduğu soruya cevap niyetine… Yalnız sonuna tek bir cümle ekledim büyük harflerle…

NE İÇİN YOLA ÇIKTIĞINI HATIRLA!

Tags : asla pes etmeBaşarıKişisel Gelişimözgüventavsiye