close
Kusursuz Yazılar

Pazartesi Sendromundan Kurtulmanın Yolları

26

Asık bir yüz, yorgun bakışlar, limon satan bir çehre… Pazartesi öğlene kadar iş dünyasının standart çalışan manzarası… Siz de Pazartesi Sendromu’ndan muzdarip olanlardansanız;  çaresi için buyrun yazıya…

Altın kural: Pazartesi Sendromu’ndan kurtulmanın yolu pazardan geçer…  Yatmadan önce mutlaka ertesi günü planlamalısın. Güne dair belirsizliğin azalması stresi düşürür ve sana ertesi gün en az yarım saat kazandırır.

Erken yat! Uykunu iyi bir şekilde almalısın, yatmadan önce hafif spor, biraz müzik ve bir kaç sayfa kitap okumak iyi gelecektir. Tabii ki cep telefonu, bilgisayar ve televizyondan yatağa girmeden en az bir saat önce uzaklaşmalısın.

Güne erken başlamalı, işe geç kalacağım stresi yaşamamalısın. Aç karnına ılık bir bardak limonlu su… Sindirim sistemini temizler, kendini daha zinde hissetmeni sağlar.

Hafif bir spor ve güzel bir kahvaltı… Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, özellikle karbonhidrat zengini bir kahvaltı beynin daha fazla mutluluk hormonu, Serotonin salgılamasını sağlar.

Sevdiğin giysileri, seni en güzel ya da yakışıklı gösterdiğini düşündüğün giysileri giy. Tabii ki iş ortamına uygun olması şartı ile… 🙂

Evet artık hazırsın. Ofisin kapısından girdin. Masana oturdun. Dünden yaptığın bir iş planın ve yapacak bir sürü işin var.  Zorlu bir durumdan kurtulmanın en kolay yolu içinden geçmektir. Hemen başla!  Kesinlikle sosyal medya vs. takılma, Bir tek Kusursuz’un hesaplarına göz atabilirsin. 🙂 O da zaten motivasyon kaynağı olur.

İmkanın varsa masana küçük de olsa taze çiçek al. Sadece Pazartesi günü değil, mümkünse masanda hep çiçek olsun.

Ve gülümse… Unutma! Olumlu davranışlar, olumlu ruh halini tetikler…

Bütün bunların ötesinde, Pazartesi Sendromu’nu gerçekten yaşamak istemiyorsan, sevdiğin işi yap. Sevdiği işi yapanlar, ömürleri boyunca bir gün bile çalışıyor gibi hissetmezler.

Tags : Erken Kalkmakİş yaşamımotivasyonPazartesi SendromuPüf Noktası