ana sayfa > Dijital pazarlama, Genel, İnternet, Yeni Dünya > Pinterest Nedir? ve Neden Önemli?

Pinterest Nedir? ve Neden Önemli?

Pazar, 19 Şub 2012 yorum ekle yorumlara git

Son günlerde bir pinterest fırtınasıdır gidiyor. Peki nedir bu pinterest? Pinterest kısaca imgeleme üzerine kurulmuş bir sosyal ağdır.  Siteye kayıt sırasında tarayıcınıza yükleyeceğiniz bir eklenti ile internet üzerinde ilginizi çeken ya da bilgisayarınızdan yükleyebileceğiniz resimleri takipçilerinizle paylaşabiliyorsunuz. Resimlerinizi ilgi alanlarınız çerçevesinde gruplandırabilmeniz için “board” sistemi oluşturulmuş. Bu şekilde takipçileriniz sizin tüm paylaşımlarınıza ya da sadece bir alandaki paylaşımlarınıza abone olabiliyorlar. Paylaşacağınız her resim ile birlikte site sizden bir açıklama istiyor. Bu açıklamada ürünün fiyatını dolar ya da sterlin işareti ile yazdığınız taktirde ise ürün sizin “board” unuz dışında  “Gifts” isimli bölümde de otomatik olarak yayınlıyor.

Sitenin 10 milyondan fazla kullanıcısı var fakat çok hızlı bir şekilde artıyor. Bu artışta facebook ve twitter ile olan sıkı entegrasyonun da önemli faydası var.

Gelelim başlıktaki ikinci soruya Pinterest neden önemli? Madde madde sıralamak isterim.

  1. Yeni! İmgeleme ile sosyal ağ mantığı ilk defa bu kadar kullanıcı dostu bir şekilde entegre oldu.
  2. Dizaynı internetin geleceği olan mobil yapıya son derece müsait. (şu an iphone ve android uygulaması var.)
  3. Pinlenen resim imgelendiği sitenin bağlantısı ile beraber geldiğinden dolayı önemli trafik yaratıyor.
  4. Markalar için kendilerini kolay ifade edebilecekleri ve kuvvetli viral etki oluşturabilecekleri bir platform.

Peki pinterest “the next big thing” olur mu?  İnsanların kendilerini ifade etme ihtiyaçlarını karşılamada eksik bir sistem, ancak kısa sürede en az twitter’ın boyutuna geleceğini düşünüyorum. Geleceğin facebook’u için ise son derece ilham verici bir yapı… Fotoğrafı tıklayarak benim pinterest profilime de ulaşabilirsiniz.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok