close
Başarı Hikayeleri

Ekselansları Denilince Akla İlk Gelen İsim; Roger Federer

12

Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi tenis oyuncularından nam-ı değer “Ekselansları” Roger Federer, 8 Ağustos 1981’de İsviçre’nin Basel şehrinde dünyaya geliyor.

Siz “Bu unvanı hak edecek ne yaptı?” sorusunu sormadan önce, tenis ile ilgili birkaç ön bilgi vermek istiyoruz.

Teniste bildiğiniz gibi yıl içerisinde düzenlenen birçok turnuva oluyor. ATP250 ATP500  ATP1000 gibi bir sürü ifade duymuş olabilirsiniz. Bunun öncesinde şunu söylemekte fayda var. Teniste oyuncuların turnuvalardan kazandıkları puanlara göre bir dünya sıralaması oluşuyor. Bu ATP250 gibi ifadelerde hangi sıralamaya kadar olan oyuncuların o turnuvalara katılabileceğini gösteriyor. ATP250 ise Dünya sıralamasında ilk 250 kişi arasındakiler bu turnuvalara katılabiliyor.

Şimdi daha detaylara da inebiliriz ama konuya odaklanmakta fayda var. Bir de hatta en önemlisi 4 büyük turnuva var teniste. Oynanma sırasına göre söyleyecek olursak, Avusturalya Açık, Roland Garros(Fransa Açık), Wimbledon(İngiltere) ve Amerika Açık.

Grand Slam denilen bu turnuvalar yılın en başarılı oyuncularının katıldığı turnuvalar. Avustralya ve Amerika sert kort, Wimbledon çim kort, Roland Garros da toprak korta sahip.  Bir de yıl sonunda yapılan ATP World Tour Finalleri var ki, bu turnuvaya da sadece ilk 8’de yer alan oyuncular katılabiliyor. En iyilerin arenası da diyebiliriz.

Şimdi gelelim ekselanslarının hikayesine…

İstatistikler üzerinden gidecek olursak, en başta 17 Grand Slam şampiyonluğu bulunduğunu belirtelim. Bu alanda erkekler tenisinin bir numaralı ismi. Bu sayıya ulaşabilen henüz hiçbir tenisçi yok. Bu 17 Grand Slam şampiyonluğunun 7’sini Wimbledon’da, 5’ini Amerika Açık’ta, 4’ünü Avusturalya Açık’ta, 1’isini de Roland Garros’da kazandı. Bunun yanı sıra 6 tane ATP World Tour Finalleri şampiyonluğu, 2008 Yaz Olimpiyatları’nda çiftlerde Altın madalyası, 2012 Yaz Olimpiyatları’nda da teklerde Gümüş madalyası bulunuyor. Toplamda 88 şampiyonluğu var. Ayrıca üst üste  4 kez Dünyada Yılın Sporcusu Ödülü’nün de sahibi.

Dünya 1 numarası sıralamasında 237 hafta art arda olmak üzere, toplamda 302 hafta kalarak bu alanda da rekorun sahibi.

2016’nın ilk Grand Slam’i Avustralya Açık’ta aldığı 4. Tur galibiyeti ile Grand Slam’lerde 300 maç kazanan ilk isim olmayı da başardı.49
17 yaşındayken gençler klasmanında Wimbledon’da hem teklerde hem de çiftlerde kupanın sahibi oluyor. Aynı yıl gençler dünya sıralamasının da 1 numarasına yükseliyor. 1999 yılında Dünya sıralamasında ilk 100’e giriyor. 2002 yılında da Hamburg Master’ı kazanarak ilk 10’daki yerini alıyor. Grand Slam’lerdeki ilk şampiyonluğu bir sonraki yıl yani 2003’te Wimbledon’da geliyor. Dünya tenisinin efsanevi isimlerinden Amerikalı Andre Agassi’yi 2003 yılında yenmesiyle Dünya 2 numarası oluyor. 2004’te Avustralya Açık’ı kazanmasıyla Dünya 1 numarası olan İsviçreli raket, aynı yıl hem Wimbledon’ı hem de Amerika Açık’ı kazanıyor.

Çim ve sert kortların gelmiş geçmiş en iyi isimlerinden olan Roger Federer’in en zorlandığı Grand Slam şüphesiz ki Roland Garros. Toprak korta sahip olan bu turnuvada 1 kez kupaya uzanan Ekselansları, 4 kez de finalde İspanyol raket Rafael Nadal’a kaybetti. Federer’in toplamda 10 tane Grand Slam ikinciliği bulunduğunun da altını çizelim.

Biz de kendisini 2015 yılında İstanbul Open’da izleme şansı bulduk. Tahmin ettiğiniz gibi turnuvayı da kendisi kazandı.

Velhasıl kupalarını ve başarılarını saymakla bitiremeyeceğimiz Federer’e neden Ekselansları denildiğini bir nebze de olsa anlatabildiğimizi düşünüyoruz.

roger-federer-childrenO yüzden biz şimdi O’nu biraz daha yakından tanıyalım.

Kendisi gibi tenisçi olan Mirka Vavrinec ile evli ve 4 çocuk sahibi. 2009 yılında ilk ikizleri kızları Myla Rose ve Charlene Riva dünyaya geliyor. 2014 yılında da ikinci ikizleri oğulları Leo ve Lennart doğuyor.

Tenise başlamadan önce badminton oynayan Federer, ayrıca sıkı bir futbol takipçisi. Doğduğu şehrin takımı F.C. Basel’i destekliyor ve sık sık maçlarını stadyumda takip ediyor.

İsviçre Almancası, Almanca, İngilizce ve Fransızca bilen Federer, 2003 yılında Roger Federer Vakfı’nı kuruyor. Bu vakıfla çocukların eğitimi ve onları spora yönlendirme için çalışmalar yapıyor. Özellikle Güney Afrika’daki çocuklarla çok ilgilendiğini oradaki birçok ülkede okullar açtığını biliyoruz.

Dünyada en çok para kazanan ikinci sporcu.  Gerek kariyerindeki duruşu ile gerekse özel yaşantısı ile dünyanın her yerinde büyük saygı gören bir isim. 2011 yılında Nelson Mandela’nın ardından Dünya’da En Çok Güvenilen ve En Çok Saygı Duyulan Kişisi seçilmesi de bundan kaynaklanıyor.

O’nunki Kusursuz bir sporcunun hikayesi. Biz de bu hikayenin sonuna kadar keyfini çıkarmaya çalışıyoruz…

 

capture_1768_ret

Tags : En çok kazanan sporcuRoger FedererRoger Federer kimdirTenis