ana sayfa > İnternet, Yeni Dünya > Sosyal medya biter mi?

Sosyal medya biter mi?

Perşembe, 27 Eki 2011 yorum ekle yorumlara git

İlginçtir, son dönemde sosyal medyanın modası geçiyor mu, ya da bir gün modası geçer mi tartışmalarına şahit oluyorum. Oysa çağın iletişim  metodu olarak ortaya çıkan sosyal medya, henüz emekleme dönemindedir. Bundan sonraki dönemde de günlük yaşamın her anına girecek ve hayat ile entegrasyonu artarak devam edecektir. Hatta tahmin edemeyeceğimiz alanlarda bile yaşamımıza girmeye devam edecektir.  Peki neden?

Bitmez çünkü;

Sosyal medya ile, kişiler arası bilgi alış-verişini tarihin hiç bir döneminde olamadığı kadar açık hale gelmiştir. Bütün o göstermelik gizlilik ayarlarına rağmen, birey üçüncü şahıslara karşı hiç olmadığı kadar çıplaktır. Zaten sistemi kurgulayanların da, en alttan en üste kadar, bireylerin mahremiyetini koruma gibi bir dertleri yoktur. Diğer yandan diyelim ki, gizlilik ayaralarımı en katı düzeye çıkardınız, bunun anlamı, özel bilgilerinize bir siz, bir de kullandığınız sosyal medya aracını kuran ve yöneten bir düzine insan ulaşabilir. Bu şuna benziyor. Aile albümünüzü sokataki adama teslim edip, sakın kimseye gösterme diyorsunuz.  Tüketici hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen dev şirketler ve istihbarat için milyarlarca dolar harcayan istihbarat örgütleri bulunduğu sürece, sosyal medya tarzı iletişimin modasının geçmesi ihtimali yoktur.  Bütün insanlığın en mahrem bilgilerine dahi ulaşılsa, yarınki neslin daha kolay yönetilip, daha iyi birer tüketiciye dönüştürülebilmesi için sosyal medya mutlak ihtiyaçtır.

Bu sebeplerden dolayı facebook, twitter’ın modası geçer ama sosyal medya bitmez, modası geçmez başka isimler altında yeniden ve yeniden doğar. Phoenix asla ölmez!!!

Categories: İnternet, Yeni Dünya Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok