ana sayfa > Genel, İnternet, Sosyal medya ve sosyal aktivizm, Yeni Dünya > Sosyal Medya ve Halk Hareketleri

Sosyal Medya ve Halk Hareketleri

Çarşamba, 20 Tem 2011 yorum ekle yorumlara git
……………………….Tunuslular Leyla Trabelsi ve ailesinden nefret ediyor…………………………….Leyla Trabelsi, 1992’de Zeynel Abidin Bin Ali ile evlenmeden önce, eğitim seviyesi düşük aileden gelen bir kuafördü. Fakat First Leydi olduktan sonra ailesiyle birlikte Tunus’un en önemli şirketlerinde büyük hisse sahibi oldu. Tunus iş dünyasının yarısı evlilik yoluyla mutlaka bir Bin Ali bağlantısına sahip. Leyla Bin Ali ve geniş ailesi Trabelsi’ler Tunus halkının öfkesini çekiyor. O ve ailesinin düşük sosyal statüsü, eğitim seviyesi ve tüketim düşkünlüğü hakkında sık sık iğneli sözler işitiyorum.
Plaj kenarındaki villaya tatlılar Fransa’nın St. Tropez kentinden getirildi. Çok sayıda hizmetli vardı. Günde dört tavuk yiyen bir kaplan besliyorlardı…………………………… Leyla Trabelsi’nin fahiş tüketim harcamaları var…………………… Ailesinin ülkenin önemli şirketlerini eline geçirdi.  Bin Ali’ler bir Mafya Ailesi gibi….  

Romalılara kök söktüren Kartacalılar’ın torunlarının devrim macerası, Wikileaksten sızan ve ABD’nin Tunus Büyükelçisi F.Godec tarafından 2009 yılında ABD’ye gönderilen “Tunusta Yolsuzluk, Senin Olan Benimdir.” başlıklı belgenin kamuoyuna sızması ile başladı. İsmini ülkenin milli çiçeği Yasemin’den alan devrim, bütün Arap dünyası’nı etkisi altına alan Arap Baharı’na da ilham kaynağı oldu. Arap Baharı, Twitter, Facebook, Youtube özelinde, internet ile ülkelerin, siyasal ve sosyal yapılarına nasıl müdahale edilebileceği konusunda bulunmaz örnekler taşıyor. Kimilerine göre devrim sosyal medya’nın eseridir. Kimilerine göre ise durum çok abartılıyor. Peki nedir bu işin gerçeği?

Önümüzdeki birkaç yazı da sosyal medya’nın halk hareketlerine etkisini incelemeye çalışacağım. Bu çalışma sırasında “Arap Baharı” bize laboratuar işlevi görecek. Konu üzerine yazarken, çerçeveyi mümkün olduğunca geniş tutmayı düşünüyorum,  Çalışma uzun bir  zaman dilimine yayılacağından dolayı araya güncel yazıları da alabilirim. Konu ile ilgili yazdıklarımı Sosyal Medya ve Sosyal  Aktivizm Katagorisi altında derleyeceğim. Katagorilerden ilgili başlığı tıkladığınızda ilgili tüm yazıları bir arada bulabileceksiniz. Çalışma sırasında şu sorulara cevap arayacağım.

1. Sosyal medyanın, sosyal hareketler üzerine etkisi nedir?

2. Sosyal medya üzerinden oluşan halk hareketlerinin temel karakteristiği nelerdir?

2. Sosyal medya bir dış politika aracı olarak kullanılabilir mi?

3. Devletlerin sosyal medyaya yaklaşımı nasıldır?

4. Yaş ortalaması “28” olan ülkemizi sosyal medya alanında nasıl fırsat ve tehditler beklemektedir?

Böyle bir çalışmanın, önemli bir ihtiyacı karşılayacağını ve gelecek adına yol gösterici olabileceğini düşünüyorum. Konu ile ilgili görüş, öneri, istek ve desteğinizi sonmezmuratt@gmail.com adresine bekliyorum.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok