The Next Big Thing 2

Çarşamba, 14 Ara 2011 yorum ekle yorumlara git

Tasarım: Belki de en radikal biçimde ötelenecek ve değişim geçirecek kısım mevcut sosyal ağların tasarım yapısı olacaktır. Bir sonraki, dünyayı kasıp kavuracak sosyal ağın tasarımı, devrimsel nitelikte yenilikler taşıyacaktır.

Bugünkü görünümleri ile “bit pazarını andıran”, hangi başlık altından neyin çıkacağını sezgisel olarak kavramanızın mümkün olmadığı yapılar, tarihe karışacaktır.

Facebook örneğinden gidersek,  eğer yılların öğrenilmişliği ve ağın kümülatif tasarım gelişimi olmasaydı; ya da başka bir değişle Zuckerberk Harvard’taki yurt odasında Facebook’u şu andaki şekli ile tasarlamış olsaydı, büyük ihtimal üyelerine, bir de telefon rehberi kalınlığında kullanım klavuzu hediye etmek zorunda kalırdı.

Yeni sosyal ağ ufak bir çocuğun, görsel kavrayışı ile kullanabileceği  kadar kullanıcı dostu olacaktır. Bana katılmayanlar lütfen ipad ve çocuklar arasındaki iletişime dikkat buyursunlar. Okuma yazması olmayan çocuklar bile “bu bir çeşit PC’yi” kullanabiliyorlar.  Mevcut ağlar bu gelişmişlikten son derece uzaktırlar.

Bu noktada Twitter tasarım sadeliği bakımından taktire şayandır. Ancak fonksiyonlarındaki azlık, tasarımındaki sadeliği sağlayan temel sebeptir. Oysa ideal sosyal ağ, özelliklerden feragat etmeden, radikal biçimde kullanım kolaylığı taşıyacaktır. Eğer insanlar en kolay biçimde konuşarak anlaşıyorlarsa; ideal sosyal ağın kullanımı ıslık çalmaktan zor olmayacaktır.

Konuyla ilgili fikirlerinizi  http://goo.gl/aUeoV bekliyorum.

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok