close
Yıldızlar ve Düşler

“Yeryüzündeki Cennet” Denilince Aklınıza Neresi Geliyor?

Bu yazıyı okuduktan sonra fikriniz değişebilir 🙂

Mavi ve yeşilin her tonunun bulunduğu bir okyanus düşünün. Palmiye ağaçları ile süslenmiş sahiller…

İşte böyle bir yer Seyşeller ya da resmi adıyla Seyşeller Cumhuriyeti…

Hint Okyanusu üzerindeki  115 adadan oluşan bir ada ülkesi.

Ülke tarihi ile ilgili kısa bilgi vermemiz gerekirse, 1505 yılında Portekizliler tarafından bulunduğu tahmin ediliyor, 1768 yılında da Fransızlar tarafından işgal ediliyor. 1814 yılında imzalanan Paris Antlaşması ile İngiltere’ye verilen Seyşeller, 1976 yılında bağımsızlığını kazanıyor.

71.000’lik ülke nüfusunun %90’ının yaşadığı ve başkent Victoria’nın da bulunduğu en büyük ada Mahe Adası. Seyşeller Cumhuriyeti’nin kalbi de diyebiliriz. Afrika kültürü etkisini hissedebileceğiniz ülkenin ekonomisi tarım ve turizme dayanıyor. En önemli gelir kaynakları ise hindistancevizi ihracatı.

 

Peki nasıl gideriz Seyşeller’e?

İstanbul’dan direkt uçuş yok maalesef ama Dubai, Doha ve Paris aktarmalı uçabiliyorsunuz. Başkentten diğer adalara feribotla ya da helikopterle geçiş yapıyorsunuz.

Adada yaşayanların çoğunluğu İngilizce ve Fransızca’yı aktif bir şekilde konuşabildiğinden iletişim konusunda pek bir sıkıntı yaşanmıyor.

 

Vize nasıl alınır?

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahiplerinden vize istenmiyor. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri ise vizelerini sınırda alıyor.

 

Seyşeller’e ne zaman gidilmeli?

Ülkede hava sıcaklıkları yıl boyunca 20 ile 30 derece arasında değiştiğinde, her mevsim seyahat için elverişli. Yalnız Haziran ayı rüzgarlı olduğu için adaların bazı noktalarına gidiş önerilmiyor. Scuba diving yapmak isteyenler için en uygun aylar Nisan, Mayıs, Ekim, Kasım. Eğer yelkenli kullanmak isterseniz, sizin için yılın en uygun zamanı Mayıs ve Eylül ayları.

 

Ne yenmeli?

Deniz ürünleri konusunda geniş bir yelpazeye sahip olan mutfakları, Hint Okyanusu’ndaki adaların arasında en iyisi olarak gösteriliyor.

 

Yapmadan Gelmeyin’ler

1 – Çevredeki küçük adaları ziyaret etmeden dönmeyin.

2 – Mercan kayalıkları ve rengarenk balıkları görmek için scuba diving yapın.

3 – Su kayağından, rüzgar sörfüne, kanoya aklınıza gelebilecek her türlü su sporunu yapabileceğiniz bir yer Seyşeller. Bu fırsatı kaçırmayın.

4 – Kuşları, kaplumbağaları ve doğayı gözlemleyin.

Kusursuz bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

 

 

Tags : kusursuzcaseyşellerseyşeller cumhuriyetitatilyıldızlar ve düşler