close
Kusursuz Yazılar

Bir Saksı Çiçek İle İş Hayatında Başarıyı Nasıl Garanti Edersiniz ?

4

Yeni bir işe başladığımda ya da uzun vadeli bir projeye giriştiğimde odama bir saksı çiçek alırım. Proje boyunca gözlerim bu çiçeğin üzerindedir. Çiçeğin gelişimi ve sağlıklı oluşu doğrudan projenin başarısı ile ilintilidir. Bakın açıklayayım. Sorumluluk alarak, uzun vadeli bir işin altına girdiğinizde, bir süre sonra o işin bir parçası haline gelirsiniz.

Bu durumda insan çoğu zaman kendini dışarıdan gözlemleyecek kadar berrak bir zihine sahip olamaz. “Yol insanı değiştirir” derler ya; yoğunluk ve bu yoğunluğun getirdiği stres bir süre sonra savruk ve dağınık bir zihne sebebiyet verir. İşin kötüsü böyle bir durumunda bunun farkına varılması ve başlangıçta ortaya konulan hedeflere ulaşılması çok zordur.

Böyle bir zihin yapısı ilk olarak çevrenizi etkiler. Yönetilen takımda kendini gösterir. Sonrasında ise yaşanılan ve çalışılan mekanlarda zihni savrukluğunuzun izlerini görebilirisiniz.(Göremezsiniz!) Göremezsiniz çünkü sizin de bir parçası olduğunuz bütüne, kendinizi soyutlayarak dışarıdan bakmak çoğu zaman mümkün olmaz. Hele berrak olmayan bir kafa ile… İşte çiçek burada devreye giriyor.

Çiçekler, çoğu itibari ile iyi bakım gerektiren bitkilerdir. Düzenli aralıklar ile belirli hassasiyetleri onlara göstermediğiniz taktirde; sizinle arkadaşlıklarını bitirir ve sizi terk ederler. Yoğun baskı ve sorumluluk altında eğer zihni berraklığımı kaybetmişsem, belirli şeyleri boşlamışsam baktığım çiçeği de ihmal ederim ve bir süre sonra yaprakları sararır, solar. Eğer her şey yolunda ise ona da gerekli özeni gösteririm. Doğal olarak o da sağlıklı bir şekilde bana arkadaşlık eder.

Bir de işin başka bir yönü var ki bunu ispatlamak biraz zor. Derler ki çiçekler bulunduğu ortamın genel durumundan etkilenirmiş. Negatif bir ruh hali ile devam ettiğiniz yolun sonunun pozitif olması beklenemez. Doğal olarak siz negatifseniz çiçek solar. Pozitifseniz çiçek sağlıklı olarak büyür. Projeniz ya da işiniz başarıya ulaşır.

Bu arada odama bir değil; bir kaç yeni çiçek aldım.

Tags : Çiçek Bakımıİş DünyasıKusursuzPerformans TakibiYönetim