close
8

Sürekli bir koşuşturmaca… Susmayan telefonlar, uzun mesai saatleri ve nasıl geçtiği anlaşılmayan hafta sonları…  Peki niye çalışıyorsun? Kendine zaman ayıramayacaksan, mis gibi bir kahve eşliğinde keyifle istediğin kitabı okuyamayacaksan?

Bahar saçlarını delic ruhuna savururken, gönlünce denizi seyredemeyeceksen?  Ne anlamı var çalışmanın? Ne anlamı var para kazanmanın?
İşte sana bir kaç öneri… Bunları uygularsan daha fazla para kazanır mısın bilmem ama; daha fazla zamana sahip olacağın kesin. Kalan zamanında da ne yapacağın, senin seçimin…

  1. Önemli ile Acil Olanı Ayır

Her acil olan önemli; her önemli olan da acil değildir. Genelde koşuşturmaların sebebi bu ikisinin ayırılamamasından kaynaklanır. Sırf acil diye ufak meselelere saatlerini harcaman; sonrasında, önemli meselelerin ihmalinden dolayı daha fazla zaman kaybetmene sebep olur.
Not Al

Yapman gerekenleri sürekli zihninde taşıman seni yorar ve hantallaştırır. Mutlaka not al. Hem zaman kazanırsın; hem de daha kısa sürede daha fazla iş halledersin.

  1. Teknolojiyi Kullan

Akıllı telefondan ulaşabileceğin; zaman kazandıran ve verimliliği arttıran bir çok uygulama var. Şahsen pek çoğunu keyifle kullanıyorum. İstersen şunlara bir göz at…

  1. Mükemmeliyetçilik İyidir Ama…

Unutma! Hep en iyisini yapmaya çalışmak güzel bir şey; ancak hayatta siyah beyazların dışında griler de vardır. Bazen oyunda kalmak, skor yapmaktan daha önemlidir. Daha iyisi daha iyisi derken biriken işler; bazı şeyleri hiç yapamamana sebep olabilir. Oyunda kal, oyunda kal, oyunda kal… Bırak mükemmel olmasın. İyi olan da bize yeter.

  1. B Planı…

Bir B planın olması; krizleri daha hızlı ve etkili bir şekilde atlatmanı sağlar. Bu arada benimkiler Z’ye kadar gidiyor. 🙂

  1. Tertip Düzen

Çalışma alanın düzenli olsun. Dağınık ortam kreatif işlerde kişiye olumlu katkı sağlarken; sürekli olarak yapılan işlerde zihnin dağılmasına ve zaman kaybına sebep olur.

Yukarıdaki öneriler denenmiş test edilmiştir. Uyguladığın taktirde mutlaka sana zaman kazandıracaktır. Bu kazandığın zamanı da kendine ve sevdiklerine ayırabilirsin. Tabii sen ille o kazandığım zamanı da çalışmaya ayıracağım diyorsan; kapa kapa kapa! Okuma daha.. Git çalış sen. :)) Bak haaalaa okuyor.

Tags : Başarının SırlarıhayatPüf NoktasıVerimli YaşamVerimlilikYönetimZaman Yönetimi